تبلیغات
mbarghak - از خطرات پارازیت ها بگویید و بیاورید!

امروز:

از خطرات پارازیت ها بگویید و بیاورید!

ایزی جت کارواش
فروشگاه چاقو

از خطرات پارازیت ها بگویید و بیاورید! دکتر محمداسماعیل اکبری در نشست خبری کنگره بین‌المللی پیشگیری از سرطان در خصوص میزان بروز سرطان در کشور گفت: میزان بروز سرطان حدود 140 در هر 100 هزار نفر است که در مردان و زنان کمی با هم فرق دارد.

سرطان در مردان ایرانی کمی بیشتر از زنان


در ایران مردها کمی بیشتر نسبت به زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. این رقم خیلی بالا نیست. حتی از آسیا و اقیانوسیه هم کمتر است و در برخی کشورها نیز پنج برابر این رقم است. سرطان پستان بین زنان و سرطان معده بین مردان از سرطان‌های شایع است.

وی با بیان اینکه رشد سرطان در کشور سریع است، میانگین رشد آن را در بعضی از سرطان‌ها 4.5 و در برخی تا شش درصد اعلام کرد و افزود: 10 هزار مورد سرطان پستان در سال داریم که حدود 25 درصد از آن منجر به مرگ می‌شود. 75 درصد از مبتلایان به آن نیز حداقل شانس پنج سال زندگی را دارند. سرعت ابتلا به سرطان در کشور بالا است. در 15 سال آینده این سرعت، گرفتاری‌ بزرگی می‌شود و نگران کننده است.

"سونامی سرطان" نداریم


سونامی به معنی اتفاق ناگهانی است نه به معنی زیاد شدن و استفاده از آن غلط است. این کلمه یعنی برای آن برنامه‌ای نداریم؛ در حالی که مسئله سرطان برای ما بسیار روشن است و می‌توانیم برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

افزایش سن، سوسیس و کالباس، دخانیات و نمک از عوامل مهم ابتلا به سرطان


شایع‌ترین این عوامل سن است. کشور ما در اوایل انقلاب حدود 56 سال امید به زندگی داشت و الان این عدد حدود 74 سال است و این فاصله شرایط را برای ابتلا به سرطان ایجاد کرده است. کشور ما در حال مسن شدن است. نرخ جمعیت بالای 60 سال در ایران 8.5 درصد است. به محض اینکه به بالای 10 درصد برسیم، یعنی پیر شده‌ایم. سن 70 درصد عامل ایجاد خطر سرطان است و برای آن خیلی نمی‌شود کاری کرد.

یکی دیگر از این عوامل خطر پروتئین و چربی حیوانی مانده مانند سوسیس و کالباس است و به عنوان ریسک فاکتور محسوب می‌شود. سازمان بهداشت جهانی این ماده را خط اول ایجاد سرطان اعلام کرده است.

درصد پایین نمک سالم در کشور

نمک سالم در کشور درصد پایینی دارد. سنگ نمکی که از دریا و کوه گرفته می‌شود، ترکیبات دیگری هم دارد که باید تصفیه یا جدا شوند. ما سه تا پنج برابر استاندارد دنیا نمک مصرف می‌کنیم.

16 درصد زنان مبتلا به سرطان پستان، سیگار و قلیان می‌کشنددر جامعه سرطان پستان، 16 درصد زنان سیگار و قلیان می‌کشند. به طور کلی 3.7 درصد زنان ایرانی سیگار می‌کشند. زنان ما در حال قلیانی شدن هستند که خطر بیشتری دارد. زمانی که اولین تاخیر درباره مصرف دخانیات در کشور انجام شد، 1.2 درصد زنان سیگار می‌کشیدند که در طول 10 تا 12 سال این روند سه برابر شد. یک زن سیگاری و قلیانی خطر بیشتری برای خود و خانواده‌اش نسبت به مرد خانواده دارد.

کسی که سوسیس و کالباس می‌خورد ممکن است سرطان نگیرد اما باید مطمئن باشد این خطر حتما در جایی بروز می‌کند. ما در قبال آیندگان خود مسئولیت داریم. کسی حق ندارد بگوید من برای خودم آزاد هستم. باید مراقب باشیم؛ چرا که این بیماری می‌تواند به بچه‌ها و حتی چند نسل بعد ما نیز منتقل شود.

برای بیمار شدن و سالم شدن چهار راه هورمونی، ایمنی، نورولوژیک و روانی و معنوی وجود دارد. در بحث مسائل روانی یعنی ما می‌توانیم با خلق و خوی خود بیماری را ایجاد یا مدیریت کنیم. استرس‌های مزمن یکی از عوامل مهم ایجاد سرطان است. اگر کسی توانست آن‌را کنترل کند به خودش کمک بزرگی کرده است.

ایران، دومین کشور مصرف کننده لوازم آرایش


ما بعد از عربستان با وجود 22 الی 23 میلیون نفر زن بالغ، دومین کشور مصرف کننده لوازم آرایش هستیم. مواد آرایشی چه جنس خوب و چه جنس بد آن ضرر دارد. اما بحث ضد آفتاب‌ها فرق می‌کند. هرچیزی که به پوست زده شود و فیزیولوژی آن را به هم بزند گرفتاری ایجاد می‌کند.

ما در ایران معادل همه اروپا هورمون‌های زنانه مصرف می‌کنیم، در صورتی که آنها برای بیماران مصرف می‌کنند و ما برای جوان‌تر و زیباتر شدن.

پارازیت‌ها خطرناک هستند


هیچ کس در دنیا حق ندارد بگوید موج الکترومغناطیس مفید است؛ در حالی که این امواج در قلب، مغز، خلق و خو و ... با هر درجه‌ای تاثیر می‌گذارد و مضر است. اما بحث سرطان‌زایی جدای از این موارد است. تا امروز ثابت نشده این موج سرطان‌زا است.

شانس ابتلا به سرطان در کسانی که در منبع تولید این امواج کار می‌کنند، بالاتر می‌رود که به آن سرطان شغلی گفته می‌شود. مثل کسانی که به طور دائم با مواد رنگی در ارتباط هستند. احتمال سرطان مثانه در این افراد بالا است.

بحث حمایت تسکینی برای بیماران سرطانی فراموش شده است


ما در مراقبت از سرطان دو بحث تشخیص و درمان را داریم که در این دو چیزی از دنیا کم نداریم. اما بحث حمایتی و تسکینی صد در صد فراموش شده است.

ما حتی گاهی مریضی را که تا چند هفته آینده ممکن است جان خود را از دست دهد، در ICU‌ می‌خوابانیم که کار اشتباهی است. هیچ بخشی را نداریم که بحث حمایتی و تسکینی را بر عهده گیرد. پرستاران محور این قضیه هستند و پزشکان مشاوران آن. در این زمینه آیین نامه‌ای سال‌ها پیش به تصویب رسیده، اما هنوز اجرایی نشده است.

این مراقبت‌ها دو بخش دارد که نقاهت خانه‌ها و مراقبت در منزل هستند و دنیا به سمت مراقبت در منزل پیش می‌رود. وجود بخش حمایتی و تسکینی از ضروریات سرطان است. هرجایی که درمان سرطان انجام می‌شود، باید این سیستم را داشته باشد. این حمایت‌ها برای بیمارانی که الان هم سرپا هستند، لازم است.

مردم با هر نیتی که باشند، کارهای بزرگی انجام می‌دهند. من روی هم رفته از NGOهای سرطان راضی هستم. در کشور ما حوزه فیزیکی مثل ساختن مراکز درمانی و غیره شروع شده، اما هنوز جای کار دارد. اما این فعالیت‌ها در حوزه تحقیقات کم است.

ما در مورد مراقبت از کودکان سرطانی خیلی عقب بودیم، اما امروز بهتر شده‌ایم و هنوز جا دارد که بیشتر روی آن کار کنیم.

غربالگری فقط باید برای گروه تعریف شده جمعیتی انجام شود و این امر حتما حاکمیتی است. باید تا آخر خط انجام شود و هدف آن مراقبت از سرطان باشد. حتما باید ثبت شود و بر اساس پروتکل باشد نه سلیقه‌ای. با این ملاحظات هنوز شرایط غربالگری سرطان پستان و دهانه رحم در کشور مهیا نیست.

غربالگری ماموگرافی نیازمند 18هزار میلیارد تومان اعتبار


ما 18 هزار میلیارد تومان پول دولتی می‌خواهیم که فقط غربالگری ماموگرافی را راه بیندازیم. آن هم به شرطی که تمام دستگاه‌ها و متخصصان خوب کار کنند و شرایط آن همه جا در دسترس باشد. 47 درصد گزارشات رادیولوژیک با پاتولوژیک فرق دارد.

تقریبا 90 درصد هزینه و بودجه داروهای سرطانی در مورد بیماران متاستازیک است که شاید عملا تا حد زیادی علاج واقعی برای آنها مهیا نباشد.80 درصد داروهایی که استفاده می‌شود به افزایش طول عمر آنها کمک نمی‌کند.

سرطان جزو کشنده‌ترین بیماری‌های مزمن است. قبل از ابتلا به بیماری و هم در مراحل پیشرفته اقدامات مدیریتی ارزش بیشتری دارد. در مورد پیشگیری از سرطان می‌شود اقدامات خوبی انجام داد و به کنترل آن کمک کرد. تا سال‌ها پیش سرطان سومین عامل مرگ جهانی بود و امروز در حال سبقت گرفتن است و در چند سال آینده در کشورهای اروپایی تبدیل به عامل اول می‌شود. به نظر می رسد این اتفاق در ایران هم خواهد افتاد.

هشتمین کنگره آسیا و اقیانوسیه در حوزه سرطان و همچنین کنگره بین‌المللی ثبت سرطان و زیرساخت‌های برنامه جامع کنترل سرطان از 10 تا 12 آبان ماه در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.
ایسنا


نوشته شده در : دوشنبه 25 آبان 1394  توسط : ordershub shub.    نظرات() .

برچسب ها: سرطان در مردان ، بیماران سرطانی ، غربالگری ماموگرافی ، تابناک با تو ،
Can Pilates make you look taller?
جمعه 13 مرداد 1396 01:53 ب.ظ
What's up, yup this article is really pleasant and I have learned
lot of things from it concerning blogging. thanks.
fancyhysteria779.snack.ws
شنبه 17 تیر 1396 12:33 ب.ظ
Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers
and I'm looking at options for another platform.
I would be fantastic if you could point me in the direction of a good
platform.
foot pain by toes
سه شنبه 6 تیر 1396 07:16 ق.ظ
First off I want to say awesome blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind.

I was interested to find out how you center
yourself and clear your thoughts prior to writing.
I've had trouble clearing my mind in getting my thoughts out there.
I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
Appreciate it!
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:15 ق.ظ
What's up, after reading this amazing post i am
also happy to share my knowledge here with friends.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 01:11 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
"You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear
and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
to tell someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر